Zima ve všech lezeckých podobách
Když Petr Jan Juračka čtyři měsíce před plánovaným odletem na Makalu doma své ženě oznámil, že by chtěl na další expedici, ještě vůbec netušil, jak se celá situace vyvrbí, a že z Makalu bude nakonec Manáslu. O tom, i o mnohém dalším si přečteš v zápiscích z deníku známého mladého fotografa, přírodovědce, světoběžníka, horolezce, popularizátora vědy, ale také manžela a otce.
Další známou osobností nové Montany je Ivan Bajo. Kdo by neznal jeho knihu Smiech na lane, která se v loňském roce dočkala už šestého vydání. Ale pořádný rozhovor s Ivanem Bajem, ten si můžeš vůbec poprvé přečíst právě v této Montaně. Vznikal sedm měsíců a Honza Navrátil si během té doby s Ivanem vyměnil nespočet ručně psaných dopisů.
K první Montaně vždy patří zima a hlavně ledy. Většina ledoborců míří hlavně do Alp, ale i na sever od nás, a to nejen v Norsku jsou výjimečné oblasti, které stojí za to navštívit. S možnostmi ledového vyžití ve švédském Laponsku tě seznámí španělský horolezec Rafa Vadillo.
A když řešíš jen víkendovku, nebo zrovna nemáš peníze na dvoutýdenní výlet do Švédska, pořád jsou tady Tatry. Jak to bylo s počátky zimního lezení v nejmenších z největších si můžeš přečíst v článku Kataríny Bohušové a jejího otce Ivana Bohuša ml., který je mimo jiné doplněný fotografiemi Ivana Heckela.
Pokud patříš mezi tu skupinu lezců, která k zimě-lezeckému uspokojení nepotřebuje zmrzlou vodu, ale stačí ti jen vzpříčit cepín ve spárce a mačky opřít o nepatrný krystal, tak právě pro tebe je článek Generation dry od Pavla „Bači“ Vrtíka.
Přejeme krásné čtení.